fbpx

ACİL DURUM ÇANTAMDA NE VAR ?

Bu yazımda size acil durum çantası nasıl hazırlanırı kendi deneyimlerime göre açıklayacağım. Öncelikle acil durum çantası ile ilk yardım çantası arasındaki farklardan bahsetmek istiyorum. Çünkü insanlar doğada, arabalarında veya herhangi bir yerde ilk yardım çantaları olduğunda her şeyin tamam olduğunu düşünüyorlar. Aslına bakarsanız bu düşünce tam olarak doğru değil.

Acil durum çantalarının temelinde ilk yardım ekipmanları bulunur, yani en kötü ihtimalde vücut sağlığınızı koruyabilmenin ilk adımı ilk yardımdır. Fakat ilk yardım sona erdiğinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için başka bir çok şeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Aslında hepimiz acil durumlar için cüzdanlarımızda yara bandı taşıyarak biraz olsun acil durumlara kendimizi hazırlıyoruz. Fakat bu yeterli olmayabilir. İyi bir acil durum çantasında temel ilk yardımda kullanılabilecek ekipmanların tamamı olmalıdır. Daha sonra oluşabilecek acil durum senaryonuza göre çantanızı yardımcılarla donatmalısınız.

Örnek olarak günlük yanımda taşıdığım acil durum çantamı size anlatarak başlamak istiyorum. İlk olarak, çantamı acil durumda daha rahat bir şekilde farkedebilmek için parlak bir kırmızı renk seçtim. Ve çantama koyduğum şeylerin boyutlarının olabildiğince küçük ve hafif olmasına özen gösterdim. Yanımda taşıdığım diyorum çünkü bu çantayı günlük hayatta da yanımda taşıyorum.

Aslına bakarsanız yaşadığımız şehirler doğadan daha fazla tehlike barındırıyor. Tabii ki de şehirde yardıma yakın olma gibi bir avantajımız var fakat adı üstünde bir acil durum çantası hazırlıyoruz ve ben hazırladığım acil durum çantasının, acil durumlarda yanımda olmaması gibi bir durumda çok büyük bir pişmanlık yaşamamak ve günlük hayatta karşılaştığım irili ufaklı sorunları pratik bir şekilde çözebilmek için taşımayı tercih ediyorum.

Hazırlayacağınız ilk yardım çantasının içeriğini son bir ayda yaşantınızda karşılaştığınız problemleri düşünerek  oluşturabilirsiniz. Burada amaç ne eksik ne fazla bir çanta hazırlamak. Benim örneğimde de olduğu gibi küçük bir tornavidaya sürekli ihtiyaç duyabilirsiniz fakat tornavida hayatınızda yılda bir kez lazım olan bir şey ise çantanıza koymanın bir mantığı yok.

Çantamda bulunan eşyalarım ;

 • İlk yardım seti
 • Telsiz
 • Dinamolu fener
 • Güneş panelli şarj cihazı
 • Şarj adaptörü, kablosu ve dönüştürücü
 • Ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilacı
 • Tek kullanımlık yağmurluk
 • Çakmak
 • Dikiş seti
 • Mp3 çalar

Burada size olmazsa olmazlardan bahsetmek istiyorum.

 • Dikiş seti : küçük bir madeni para boyutundaki set hayatınızı o kadar fazla kolaylaştırıyor ki tahmin bile edemezsiniz. Bu arada kesinlikle dikiş öğrenmelisiniz, tabii kıyafet dikecek kadar değil ama etkinliğin ortasında çantanızın herhangi bir yeri yırtılırsa onu dikebilmeniz gezinizin çileye dönüşmesini engelleyebilir.
 • Uzay battaniyesi : Ne kadar işe yaradığından bahsetmiştim, okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Telsiz : Evet biraz abartıyormuşum gibi gelebilir, fakat 2019 yılının son aylarında yaşadığımız görece küçük olan depremi hatırlayın. Yıl 2019 ve tüm iletişim hatları kesilmişti. Telsizin önemini anlattığım yazım için İletişimde Profesyonellik : AMATÖR TELSİZCİLİK yazımı okuyabilirsiniz.
 • Güneş panelli şarj cihazı : el feneri, çakmak ve ilaçları yazmama gerek olduğunu bile düşünmüyorum. Burada asıl önemli olan şey günlük hayatta kullandığınız ve acil durum çantanızdaki pillerin ayrı olması ve acil durum çantanızdaki pilin her daim dolu olması olacaktır.
 • Mp3 çalar evet yanlış duymadınız. Acil bir durumda en önemli şeylerden birisi moralimizi yüksek tutmak ve bu o an gerçekten çok zor olabilir. Kim bilir belki de bir enkaz altında moralinizi bir parça müzik dinleyerek yükseltmek sizi hayata bağlayabilir.

İlk yardım setimin içeriğine girmiyorum, standart sete ek olarak sadece tek kullanımlık yağmurluk ve bir antiseptik var.

SOHBETİ BAŞLAT
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar 👋🏻
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sohbeti başlat butonuna tıklayarak Şehirden Uzağa Whatsapp iletişim adresine ulaşabilirsiniz
Call Now Button