NASIL OLUYORDA 112 NUMARASINA HER YERDEN ULAŞILABİLİYOR ?​

 

112 ACİL NUMARASI HER YERDEN ÇEKİYOR MU ? 

     Öncelikle bilmeyenler için hatırlatmak istiyorum. 112 acil numarasını telefonunuzun güvenlik ekranında şifresini girmeseniz dahi arayabiliyorsunuz. Hatta telefonunuzda bir sim kart olmaması durumunda da 112 numarasını arayabilirsiniz.

Acil yardım numaralarına ulaşabilmeyi öncelikle sim kartların ne işe yardığını anlatmayla başlamak istiyorum.

Sim Kartlar Ne işe yarar ?

     Sim kart telefonunuzun kimlik kartıdır aslında. Şebekeye bağlanmak adına herhangi bir yardımı bulunmaz. Telefonlarımızın içinde bir sim kart olmadan da şebekeye yani herhangi bir operatörün baz istasyonuna bağlanabilirsiniz ancak önceden belirli bazı numaralar dışanda herhangi bir arama yapabilmeniz için bir operatöre ait sim kartınızın olması gerekmektedir.

Peki 112 veya 911 gibi numaraları nasıl oluyorda sim kartsız da arayabiliyoruz ?

      Bu tip acil yardım numaraları dünyanın genelinde kullanılan numaralar olduğu için cep telefonu üreticileri telefonları üretirken bu numaraları önceden tanımlayıp satışa sunar. Ve operatörlerin kendi sistemlerinde de bu numaralar tanımlıdır.

       112 numarası da bu önceden yüklenmiş numaralar arasındadır ve operatöre veya sim kartın varlığına bakmaksızın herhangi bir istasyondan 112 numarasına ulaşılabilir.  Yani arama yapmak için telefonlarımız bir sim karta ihtiyaç duymaz. 

112 numarasına her yerden ulaşabilir miyiz ?

     Bu soruya kısmen evet cevabını vermemiz daha uygun olur sanırım. Çünkü 112 numarası, ülkelerde tüm operatörlerin baz istasyonları kullanılarak arama yapabileceğiniz bir numara olduğu için, herhangi bir operatörün çekmediği yerde başka bir operatörün ağına bağlanarak arama yapabilirsiniz.

Hatta acil yardım numaralarına özel baz istasyonları vardır. Bu istasyonlar normal aramalara kapalıdır ve sadece acil yardım numaralarına ulaşabilmemiz için vardır. Yani bir yerde hiç bir operatörün baz istasyonu olmasa dahi acil arama yapabilmeniz için bulunan baz istasyonları bulunur. Ama tüm bunlara rağmen coğrafi koşullar ve daha bir çok nedenle her yerden acil yardım numaralarını arayabileceğinizin garantisi yoktur.