UZAY BATTANİYESİ NEDİR ?

Acil durum battaniyeleri  genelde acil durum battaniyesi, uzay battaniyesi ve termal battaniye olarak karşımıza çıkabilir. 1964 yılında NASA’nın uzay araçlarının yalıtımında kullandıkları ile aynı malzemelerden üretildikleri için uzay battaniyesi ismiyle anılmışlardır. Özellikle doğa sporları yapan sporcuların ve otomobillerin ilk yardım çantalarında temel ilk yardım ekipmanı olarak bulunurlar.

Acil durum battaniyeleri isminden de anlaşılacağı üzere acil durumlarda kazazedeleri sıcak, soğuk, rüzgarlı, yağmurlu, kura yada nemli hava koşullarında izole etmeye yarar. Temelde bir termos, uyku tulumu gibi vücudumuz ile dış ortam şartları arasındaki ısı alışverişini kesmeye yarar. Battaniye kullanılmaya başlandığı andan itibaren dışarıdaki havanın içeri girmesini önleyerek vücut ısımızı korurken aynı zamanda terleme etkisini de ortadan kaldırarak buharlaşma ile oluşabilecek ısı kaybını  da en aza indirir.

Acil durum battaniyelerinin iki farklı yüzeyi bulunur. Birinci yüzey hava geçirmeme özelliği ile güneş koruması sağlar ve vücudumuzu serin tutarken, diğer yüzeyi ısıyı hapsederek vücudumuzun sıcak kalmasını sağlayarak hipotermi riskini azaltır.

Acil durum battaniyeleri adına yakışır bir şekilde çok farklı şekillerde kullanabileceğiniz için kullanımı hayal gücünüze kalmış.

Matınızı evde unuttuysanız, çıkarıp elbiselerinizi serip elbiselerinizin altına battaniyenizi serebilirsiniz, en azından matınız olmasa da termal özelliğini taklit etmiş olursunuz.

Yazın çadırınıza çok fazla güneş ışığı giriyor ve artık dayanılmaz hale mi geldi ? Çıkarın çadırınızın üstüne serin, etraflıca bantlayın ve çadırınıza giren ışığı neredeyse tamamen yansıtarak içeride ferah ferah oturun.

Ya da kendine bushcraft bir sığınak dahi yapabilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek her türlü senaryoda işe yarayabilir bir ekipman ve katlandığında kibrit kutusu kadar yer kaplaması da bir artısı. Kısaca çantanızda muhakkak bir tane bulundurmalısınız.